Keltské múzeum Havránok


Čo navštíviť v okolí Čo navštíviť
v okolí
Aktivity v okolí Aktivity
v okolí
Služby v okolí Služby
v okolí
Ubytovanie v okolí Ubytovanie
v okolí
Informácie o obci Informácie
o obci

Nad ligotajúcou sa hladinou priehrady Liptovská Mara, tam, kde do tajomných útrob brala je pravobrežne hlboko zapustený priehradový múr, nachádza sa vrch Havránok opradený bájami a povesťami z dávnej minulosti.

Hradisko Havránok je charakteristickou, z ďaleka dobre viditeľnou dominantou údolia Váhu stredného Liptova. Nachádza sa na strmom výbežku rovno nad Vlaškami a zaniknutou Liptovskou Marou.
Osídlenie vrchu sa začalo v neolite, pokračovalo dobou laténskou, až po začiatky doby rímskej. Hradisko Havránok s keltským kultovým strediskom núka nám tajomný obraz dávnej predslovanskej, ale i slovanskej minulosti. Pri archeologických výskumoch boli odkryté sídliskové objekty s nálezmi keramiky, bronzových nákrčníkov a železných predmetov. Niektoré archeologické nálezy hovoria o slovanskom osídlení azda už v 9.-10. storočí.
V blízkosti starých hradísk pod Úložiskom, Rybníkoch, či za Panskými humny, západne od sakrálneho marského areálu bol na vrchu Havránok vybudovaný malý strážny hrad, z ktorého bolo dobre vidieť na veľkú časť Liptovskej kotliny, na hradiská nad Turíkom, na Sestrči, Belehrad nad Krmešom, i na drevený zrubový Letohrádok na Pisárke v Sokolčiach.

História

Havránok je jednou z najstarších kultúrnych pamiatok na Liptove a je súčasťou Liptovského múzea. Za kultúrnu pamiatku bol vyhlásený v r. 1967. Je to archeologická lokalita, nálezisko sídliska z mladšej doby železnej z obdobia 300-100 r. pred n. l. Na týchto miestach kedysi žili Kelti, čoby prví obyvatelia Liptova.

Kontakt

Liptovské múzeum
034 50 Ružomberok
Nám. Š.N.Hýroša
tel : 044 / 432 24 68, fax : 044 / 430 35 32

GPS
N:49,10496°
E:19,48695°
Viac informácií nájdete na: www.liptovskemuzeum.sk

Ubytujte sa u nás a objavte aj túto atrakciu so zľavou
www.cascada.sk

Výpredaj na horách

konverzný kurz: 1 € = 30,1260 Sk
Profinet Western City Šikluv Mlýn Občianske združenie Art Štúdio L.H. MADMARMOT FILMS - prispievateľ na mojliptov.sk Ceper ESOX & ESOX-PLAST Uhorská Ves, Model Mold Products, Nástrojáreň a Lisovňa