Rímsko-katolícky kostol Všetkých svätých v Hybiach

Katolícky kostol Všetkých svätých Hybe Katolícky kostol Všetkých svätých Hybe Pamätník renesančnému básnikovi Valentinovi Balašovi, vo vnútri kostola je krypta. Vo vnútri katolíckeho kostola v Hybiach
Hlavný oltár katolíckeho kostola Hybe Bočný oltár katolícky kostol Hybe

Čo navštíviť v okolí Čo navštíviť
v okolí
Aktivity v okolí Aktivity
v okolí
Služby v okolí Služby
v okolí
Ubytovanie v okolí Ubytovanie
v okolí
Informácie o obci Informácie
o obci

Dispozičná ranogotická schéma je tvorená jednoloďovým priestorom, polygonálnym presbytériom a prestavanou sakristiou. Presbytérium je zaklenuté gotickou rebrovou klenbou, na východnej strane sa nachádza gotické lomené okno. S presbytéria vedie gotický portál so sakristie,ktorá bola najstaršou časťou stavby. Loď so stavanými emporami má tri polia renesančnej krížovej hrebienkovej klenby datovanej na štukovom geometrickom obrazci rokom 1643.

Vstupný západný portál lode je gotický so skosenou hranou. Nová veža je prestavaná a tvorí ústrednú časť priečelia, do výšky prvej kordónovej rímsy má rustikovanie, v ostatných etážach nárožné pilastre. Pod zvukovými oknami sa nachádza štukové božie oko. Cibuľovitá strecha dosadá na rímsu s terčíkmi.
Hlavný oltár Všetkých svätých v kostole je neskorobarokový a pochádza z druhej polovice 18.storočia. Je to polychrómovaná drevorezba, tak ako aj bočné oltáre.

V chrámovej krypte rímsko-katolíckeho kostola je pochovaný maďarský stredoveký renesančný básnik Valentín Balaša a preto kostol navštevujú najmä turisti z Maďarska.

História

Rímsko-katolícky kostol je pôvodne ranogotická stavba s barokovo-klasicistickou úpravou. Stavba pochádza už z obdobia okolo roku 1300.
V 15.storočí bolo upravené presbytérium a v rokoch 1638 – 1643 bola prestavaná loď a doplnené empory. Vežu prestavali v roku 1824. Ostatné úpravy už nezasiahli podstatne do charakteru stavby.

Okolo kostola sa vinie kamenná murovaná ohrada, použitá v druhej polovici 17.storočia ako provizórne opevnenie.

Ubytujte sa u nás a objavte aj túto atrakciu so zľavou
www.cascada.sk

Výpredaj na horách

Súvisiace odkazy:

konverzný kurz: 1 € = 30,1260 Sk
Profinet Western City Šikluv Mlýn Občianske združenie Art Štúdio L.H. MADMARMOT FILMS - prispievateľ na mojliptov.sk Ceper ESOX & ESOX-PLAST Uhorská Ves, Model Mold Products, Nástrojáreň a Lisovňa