Pamiatková zóna - historické jadro obce Hybe

Domorad typických Hybských domov s klasicistickým priečelím Architektúra obce Hybe Architektúra obce Hybe Architektúra obce Hybe
Architektúra obce Hybe Architektúra obce Hybe Budova evanjelickej školy z roku 1909 - Hybe Domorad Hybe
Domorad murovaných Hybských domov Drevenica v Hybiach Architektúra obce Hybe Architektúra obce Hybe
Architektúra obce Hybe Hybské námestie Námestie v Hybiach, časť historického centra obce Široký dom remeselníka s bránou, Hybe
Vila Lányich, Hybe

Čo navštíviť v okolí Čo navštíviť
v okolí
Aktivity v okolí Aktivity
v okolí
Služby v okolí Služby
v okolí
Ubytovanie v okolí Ubytovanie
v okolí
Informácie o obci Informácie
o obci

Hybské námestie v súčasnosti je jedinečným dokladom typickej murovanej architektúry „in situ“ s nádychom dobovej atmosféry a v priestore centra obce – obdĺžnikového námestia- je vyhlásená pamiatková zóna.

Do registra pamiatkového fondu patria okrem spomínaného námestia aj evanjelický a v. kostol, rímsko-katolícky kostol, pamätný dom básnika Jakuba Grajchmana s tabuľou, hrob Jakuba Grajchmana s náhrobníkom, Dom Dobroslava Chrobáka. Viac v súvisiacich odkazoch.

História

Historické jadro obce je vyhlásené za pamiatkovú zónu

V 13.storočí získali Hybe štatút slobodného kráľovského baníckeho mesta. Môžeme predpokladať, že pravouhlý pôdorys námestia slúžil, tak ako u ostatných stredovekých miest, na trhy. Okolo námestia sa stavali široké meštianske domy s bránou i bez brány a radové trojpriestorové domy po dĺžke parcely s izbou do ulice a s otvorenou sieňou-dvorom. Takto bývalo a býva za sebou i niekoľko rodín na jednom dvore. Za obytnou časťou sú hospodárske budovy, humná, sypárne.

Murované domy s klasicistickým priečelím začali od konca 19.storočia charakterizovať architektúru mestečka. Svedčia o tom domorady okolo hlavnej cesty i okolo vedľajších hybských ulíc. Murovaný dom z kameňa, neskôr z pálenej tehly, má jednoduché tvary so sedlovou strechou a murovaným štítom. Na novších murovaných domoch možno zbadať i vplyv maďarskej secesie, ktorú prinášali hybskí murári z Pešti.

Po roku 1945 sa Hybe rozrástli o nové ulice a domy, na mieste starého obecného úradu stojí budova nového Obecného úradu , na mieste obecnej krčmy z 18.storočia stojí Kultúrny dom, dodnes je zachovaná evanjelická , katolícka fara, budova školy pôvodne ľudovej z roku 1902, ktorá je postavená podľa projektu architekta Harminca.

Ubytujte sa u nás a objavte aj túto atrakciu so zľavou
www.cascada.sk

Výpredaj na horách

Súvisiace odkazy:

konverzný kurz: 1 € = 30,1260 Sk
Profinet Western City Šikluv Mlýn Občianske združenie Art Štúdio L.H. MADMARMOT FILMS - prispievateľ na mojliptov.sk Ceper ESOX & ESOX-PLAST Uhorská Ves, Model Mold Products, Nástrojáreň a Lisovňa