Evanjelický kostol v Hybiach

Evanjelický kostol v Hybiach Evanjelický kostol a fara v Hybiach Pohľad do vnútra na organ, Evanjelický kostol Hybe Kazateľnica zo starého artikulárneho chrámu v súčasnom Ev. kostole
Krstiteľnica zo starého artikulárneho chrámu v súčasnom Ev. kostole Oltár Evanjelického kostola v Hybiach

Čo navštíviť v okolí Čo navštíviť
v okolí
Aktivity v okolí Aktivity
v okolí
Služby v okolí Služby
v okolí
Ubytovanie v okolí Ubytovanie
v okolí
Informácie o obci Informácie
o obci

Kostol má podobu podlhovastého kríža, s hlavným vchodom pod vežou a s dvomi vedľajšími vchodmi po stranách. Je dominantný svojou klasicistickou fasádou a trojosovým priečelím, členeným pilastrami. Do chrámu vniká svetlo 35 oblokmi. Na zvukových oknách so rokokové nadokenné rímsy a drobné dekoračné rokokové prvky.

Vnútorná stavebná úprava sa vyznačuje secesnými štukami pochádzajúcimi z prvej polovice 20.storočia. V lodi chrámu sa nachádza z troch strán arkádová empora a loď je krytá českými a pruskými klenbami, ktorých pásy dosadajú na mohutné piliere.

Zaujímavou zriedkavosťou je chrámová slovenská kvetová ornamentika. V strede kupoly je plasticky vypracovaný banícky erb mesta Hybe. Vo venci, ktorý držia dvaja anjeli, pod kráľovskou korunou sú na kríž preložené banícky čakan a motyka.

Zo starého dreveného artikulárneho chrámu pochádza oltár, kazateľnica a krstiteľnica.

História

15. mája 1822 bol položený základný kameň dnešného evanjelického kostola v Hybiach. Stavba bola dokončená roku 1826 na mieste starého artikulárneho chrámu. Chrám je dlhý 40 metrov a široký 24 metrov. Po strednú kupolu má výšku 15 metrov. Terajšia veža po vrchol je vysoká 48 metrov. Po ohni v roku 1906 dostala veža neobarokovú baňu. Hmota veže má horizontálnu bosáž.

Ubytujte sa u nás a objavte aj túto atrakciu so zľavou
www.cascada.sk

Výpredaj na horách

Súvisiace odkazy:

konverzný kurz: 1 € = 30,1260 Sk
Profinet Western City Šikluv Mlýn Občianske združenie Art Štúdio L.H. MADMARMOT FILMS - prispievateľ na mojliptov.sk Ceper ESOX & ESOX-PLAST Uhorská Ves, Model Mold Products, Nástrojáreň a Lisovňa